top of page

MINIŠKOLA BOWLINGU PRO ZAČÁTEČNÍKY

Základy

Základní pojmy, počítání skóre a principy úspěšné hry

Držení koule

Jak si vybrat nejvhodnější kouli a jak ji správně uchopit do ruky

Postoj a rozběh

Kam se postavit a jak provést rozběh 

Vypuštění koule

Jak správně provést kyvadlo a vypustit kouli z ruky na dráhu

POHYB PAŽE - KYVADLO

Proč kyvadlo? Na provedení odhozu do kuželek není potřeba žádná síla, využijeme vlastní váhu koule. Švih ruky tak vlastně vede samotná koule (a Váš dopředný pohyb po dráze) a ne svaly hráče. Pokud si vezmete kouli do ruky a rozkýváte ji dopředu a dozadu, ucítíte její energii. Pak jen stačí kouli ve vhodný okamžik vypustit směrem ke kuželkám. Zde si také ověříte, zda koule pro Vás není příliš lehká (rozkýváte ji snadno jen silou Vašich svalů a ne její váhou) nebo naopak příliš těžká (neudržíte rovné zápěstí nebo Vám i klesne rameno). V takovém případě kouli vyměňte za vhodnější.

​VYPUŠTĚNÍ KOULE

Koule má být vypuštěna přibližně v okamžiku, když míjí kotník nohy, na které jste doklouzli na konec dráhy (poslední krok). Abyste se koulí ke kotníku přiblížili výškově, je noha, na které doklouzáváte k čáře přešlapu v koleni pokrčená. Tělo byste měli mít právě nad pokrčeným kolenem mírně nakloněné vpřed.

Ruka, kterou nehrajete, je upažená dlaní dopředu a pomáhá vyrovnávat Vaši rovnováhu při posledním kroku. Stabilní postoj na odhozu je velmi důležitý pro míření!

A JAK VLASTNĚ MÍŘIT?

Sledujte šipky na dráze před Vámi. Tedy nemiřte na konkrétní kuželky (vzdálené 18 metrů), ale na příslušné šipky nebo místo mezi nimi. Bližší bod totiž snáze trefíte. Přesného zamíření docílíte tak, že ruku, která odhazuje kouli,  protáhnete co nejdále k místu, na které chcete kouli vypustit. Ruka pokračuje v pohybu (švihu) směrem nahoru i po odhození koule.

Pro přesné zamíření tedy musíte zvolit vhodnou startovní pozici / počáteční bod pro váš rozběh (umístění nohou na rozběhu podle teček) a vhodný cíl (šipky na dráze). Přímka přes tyto body by pak měla představovat dráhu vaší  koule, kterou zamýšlíte docílit pro uskutečnění vašeho záměru - strike nebo dohozu konkrétní kuželky.

 

Sami si vyhodnoťte každý hod, respektive dráhu koule a případně korigujte svoji startovní pozici na rozběhu nebo místo kam míříte!

bottom of page