top of page

MINIŠKOLA BOWLINGU PRO ZAČÁTEČNÍKY

Základy

Základní pojmy, počítání skóre a principy úspěšné hry

Držení koule

Jak si vybrat nejvhodnější kouli a jak ji správně uchopit do ruky

Postoj a rozběh

Kam se postavit a jak provést rozběh 

Vypuštění koule

Jak správně provést kyvadlo a vypustit kouli z ruky na dráhu

PÁR ZÁKLADNÍCH VĚCÍ NA VYSVĚTLENOU....

​Kuželky jsou pro vaší lepší orientaci očíslované od 1 do 10, kuželka číslo 1 se nachází před vámi sama v první řadě. Za ní stojí z vašeho pohledu zleva doprava ve druhé řadě kuželky číslo 2 a 3, ve třetí řadě opět zleva doprava kuželky 4, 5 a 6 a v poslední řadě kuželky číslo 7,8,9 a 10. Pokud někoho uslyšíte, že dohazuje "desítku", znamená to, že mu po prvním hodu zůstala stát nejvzdálenější kuželka u pravého žlábku.

Tím jsme se přesunuli před kuželky na dráhu. Všimněte si, že je rozdělena přešlapovou/odhodovou čarou na dvě části, v přední části takzvaný rozběh, ve kterém se rozbíháte a provádíte hod a zbývající dlouhou část, po které koule putuje ke kuželkám. Obě části dráhy jsou pro Vaší lepší orientaci vybaveny značením - na rozběhu jsou umíístěny dvě řady "teček", podle kterých se můžete orientovat, když zaujímáte  postoj na dráze. Na dráze jsou pak před vámi umístěny "šipky", které vám usnadňují "míření" vašeho hodu.

Na přešlapovou/odhodovou čáru pozor, pokud se dotknete jakoukoliv částí těla prostoru za ní, je váš hod neplatný!

JAK SE VLASTNĚ POČÍTÁ SKÓRE? NENÍ TO NIC SLOŽITÉHO....

​Úplná hra se skládá z 10 kol ( frejmů ). V každém kole máte k dispozici jeden nebo dva hody s cílem porazit nakonec všechny kuželky. V případě dosažení STRIKE (všechny kuželky srazíte prvním hodem ) se v příslušném kole hází pouze jeden hod (druhý již není zapotřebí, kuželky jsou všechny shozené).

Zůstanou-li Vám nějaké kuželky po prvním hodu stát, máte šanci je shodit ještě hodem druhým. Pokud se Vám to podaří, máte tzv. SPARE. 

 

Porazíte-li všechny kuželky prvním hodem, tedy pokud jste dosáhli strike, označí se Vám příslušné kolo písmenem X. Nové kolo se zahájí dalším hodem. Za strike se započítává do celkového skóre 10 bodů plus celkový počet kuželek poražených následujícími dvěma hody.

 

Pokud jste docílili spare (takzvaně jste "dohodili", tedy srazili všechny kuželky dvěma hody v jednom kole), toto kolo se označí lomítkem /. Za spare se započítává 10 bodů v daném kole plus celkový počet poražených kuželek jedním následujícím hodem. Za spare dosažený v 10. kole získáváte jeden hod navíc, obdobně při dosažení strike v 10. kole získáte navíc hody dva.

ÚSPĚŠNÁ HRA JE ZÁKLAD...

Úspěšná hra vyžaduje splnění následujícího úkolu: vy a koule musíte dorazit k přešlapové/odhodové čáře odhodu ve stejný okamžik. Koule vypouštějte na cíl s dostatečným citem a získávejte body porážením kuželek. Cílem hry určitě není dát co největší ránu, ale být co nejpřesnější a tím srazit co nejvíce kuželek - ideálně dosáhnout STRIKE, tedy srazit kuželky všechny. A když se to nepovede, tak  dosáhnout alespoň SPARE.

A JAK TEDY DOSÁHNOUT STRIKE?

​Největší pravděpodobnost úspěchu máte, pokud  vaši kouli zamíříte mezi kuželky číslo 1 a 3 (pokud jste praváci, pokud jste leváci tak mezi kuželky číslo 1 a 2). Vstupní úhel má totiž velký vliv na pohyb koule mezi kuželkami. To je také důvod hraní s excentrickými koulemi, které se pod ráze pohybují po křivce. My zůstaneme u tzv. rovného hraní, které umožňují koule dostupné na bowlingových centrech a i zde lze docílit příhodnějšího vstupního úhlu tak, že praváci hrají z pravé části dráhy a míří právě mezi kuželky 1 a 3 (leváci hrají zrcadlově obráceně).

JAK NA DOHOZ (SPARE)?

Pokud se Vám prvním hodem nepodařilo dosáhnout shození všech kuželek, máte ještě možnost zbylé kuželky dohodit druhým hodem. I to je bodově zvýhodněné, takže určitě stojí za to se o to pokusit.

Základní princip je házení "křížem". Kuželky stojící na pravé straně by se měly dohazovat z levé strany rozběhu a naopak kuželky stojící nalevo z pravé rozběhové strany.  

bottom of page