MINIŠKOLA BOWLINGU PRO ZAČÁTEČNÍKY

Základy

Základní pojmy, počítání skóre a principy úspěšné hry

Držení koule

Jak si vybrat nejvhodnější kouli a jak ji správně uchopit do ruky

Postoj a rozběh

Kam se postavit a jak provést rozběh 

Vypuštění koule

Jak správně provést kyvadlo a vypustit kouli z ruky na dráhu

VÝBĚR KOULE

Vždy si vybírejte kouli, do které Vám dobře "pasují" prsty. Díry na prsty Vám nesmí být příliš volné tak, abyste kouli museli prsty "svírat", ale ani příliš těsné, to by potom při hodu neumožňovalo plynulé vypuštění koule.

Pokud se později rozhodnete pro kouli vlastní, díry Vám v obchodě vyvrtají přesně na míru!

Váhu koule volte podel svých tělesných dispozic, na hernách jsou koule s čísly 6 až 16. Nejlehčí koule, tedy ty  do čísla 10, jsou určeny převážně dětem. Číslo na kouli značí váhu v librách, pokud chcete znát přibližnou váhu koule v kg, dělte číslo na kouli dvěma.

ÚCHOP A DRŽENÍ KOULE

Koule, které jsou k dispozici na bowlingových centrech, mají vyvrtané tři díry, správný úchop je palcem, prostředníkem a prsteníkem. Pro výběr vhodné koule je důležitá i rozteč děr (jejich vzdálenost od sebe). Když vložíte do "dolní" díry palec a do "horních" děr zbylé dva prsty (resp. dva poslední články), měla by se Vám koule jemně dotýkat dlaně. Prsty v otvorech by neměly být příliš napnuté, ani sevřené. Pokud tři prsty pasují, položte malíček a ukazováček na povrch koule a získáte jisté držení, které Vám umožní provést hod i s relativně těžkou koulí. 

   © 2020 Česká bowlingová asociace, Všechna práva vyhrazena,  Užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupnění článků a fotografií je bez souhlasu ČBA zakázáno.

ČESKÁ BOWLINGOVÁ ASOCIACE

Česká bowlingová asociace (ČBA) sdružuje a eviduje všechny amatérské hráče bowlingu v České republice, bez rozdílu výkonnosti a věku. ČBA zastupuje zájmy České republiky v Evropské bowlingové federaci ETBF a světové bowlingové asociaci World Bowling.

V rámci České kuželkářské a bowlingové federace (organizace zastřešující kuželkový sport v ČR, tedy Českou kuželkářskou asociaci a Českou bowlingovou asociaci) je ČBA také začleněna v České unii sportu.

LogoCBA_bez pozadi.png