BOWLING JE SPORT!

Bowling určitě spousta z Vás někdy hrála, třeba s kolegy, přáteli nebo rodinou. Zašli jste do herny, dali si něco k jídlu, půjčili Vám boty a šli jste na to. Vybrali si z mnoha barevných koulí tu, která Vám byla váhou nejsympatičtější a pak jste se hodinu snažili shodit všech deset kuželek jednou ranou (nebo dvěma :-), víc pokusů Vám to nenabídlo). Moc jste se nezapotili, tohle je sport?

 

A vidíte, tahle hra má i svoji druhou tvář. Tu sportovní. Jen v Čechách a na Moravě se loni uskutečnilo přes  800 bowlingových turnajů započítaných do našich žebříčků, hraje se systém sportovních lig na celostátní i regionální úrovni, kterým kraluje nejvyšší Extraliga, hraje se i amatérská liga pro začínající a rekreační hráče. Celkem se takto na soutěžích potkává přes  šest tisíc hráčů. A to jich, registrovaných hráčů,  ještě před dvaceti lety bylo jen pár desítek.

Naše reprezentační týmy se pravidelně účastní evropských a světových šamionátů, náš juniorský reprezentační výběr pravidelně vozí medaile z Mistrovství Evropy juniorů, už jich máme ve sbírce pět!

Sportovní bowling je hra technická. Vědci spočetli, že nejvyšší míra pravděpodobnosti shození všech kuželek je, když koule zajede do kuželek pod úhlem asi 20 stupňů.  Toho je možné docílit nikoliv rovným hodem (protože byste museli stát o dráhu vedle a házet přes žlábky), ale pouze hodem excentrickou koulí, která má vychýlené těžiště a její stopa pohybu po dráze je zatočená. Aby však tato koule „zatočila“ do kuželek pod tím správným úhlem,  musí být při odhozu správným způsobem roztočená okolo svého těžiště.  A to představuje pro hráče týdny, měsíce či roky  poctivého tréninku a dřiny. Také to je to i trochu alchymie, neboť koule jsou vyráběny s různými povrchy a jádry, které mají v závislosti na rychlosti hodu a rychlosti rotace vliv na její pohyb po dráze. A navíc je každá dráha či bowlingové centrum připravena jinak, olejová vrstva, po které se koule pohybuje má různou charakteristiku, tvar, výšku, hustotu (oil lane pattern) a  to má zásadní vliv na výslednou trajektorii Vaší koule. Takže to je kromě tréninku odhozu také o zkušenostech, trenérech a koučích.

Bowling má ve světě dlouhou a bohatou historii, která se traduje již od roku 1841.Věděli jste, že celosvětově je registrováno sto milionů hráčů a předpokládá se, že rekreačně jej hraje půl miliardy lidí? Tato číslo staví bowling do první desítky sportů ve světě.  Bowling se dlouhodobě snaží dostat mezi olympijské sporty, již jednou byl sportem ukázkovým a pro Tokio 2020 se dokonce dostal do nejužšího výběru. Jsme přesvědčeni, že do roku 2028, kdy jsou LOH v kolébce bowlingu, v USA,  se olympijským sportem stane již natrvalo. Tak nechcete se k nám přidat a vyzkoušet sportovní bowling také?

 

Začni sledovat aktuální dění ve světě sportovního bowlingu na webu a sociálních sítích České bowlingové asociace:

WWW.CZECHBOWLING.CZ

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram