top of page

BOWLING JE SVĚTOVÝ!

Bowling má ve světě dlouhou a bohatou historii, která se traduje od konce 19. století, velký boom sportovní bowling zažívá od konce 2. světové války a v současnosti již patří mezi 10 nejpopulárnějších sportů na světě (měřeno počtem příležitostných hráčů, kterých je u bowlingu téměř 200 milionů, z toho necelých 70 milionů v USA). Nejpopulárnější je na americkém kontinentu, v Evropě (především ve skandinávských zemích), ale také v jihovýchodní Asii a Jižní Americe.

Bowling byl ukázkovým sportem na OH v Soulu roku 1988, dostal se do užšího výběru pro OH 2020 v Tokiu a nyní vyvíjí veškeré možné aktivity s cílem dostat se na program OH 2032 v australském Brisbane.

 

Sportovní bowling v České republice oslaví tento rok 25 let. V říjnu roku 1997 bylo evidováno prvních 39 hráčů bowlingu. Dnes je jich v České bowlingové asociaci (ČBA), která řídí a organizuje sportovní bowling u nás, přes šest tisíc.ČBA je oficiálním členem a zastupuje zájmy České republiky v Evropské bowlingové federaci (EBF) a Světové bowlingové federaci (IBF), sdružujících organizovaný bowling v jednotlivých zemích světa, pořadatelů mistrovství Evropy a světa v bowlingu.

 

I za relativně krátkou dobu své existence u nás dosáhl český bowling již na řadu mezinárodních úspěchů, naši mladí hráči od roku 2012 do současnosti přivezli z juniorských evropských šampionátů již sedm medailí, naši muži přivezli z posledního mistrovství světa (MS 2021) bronzové medaile a naši kadeti do 21 let dokonce získali v roce 2022 světový mistrovský titul!!

Naším historicky nejúspěšnějším hráčem je Jaroslav Lorenc, který získal zlatou medaili a titul na ECC (Evropský pohár šampiónů) 2016 a o dva roky později přivezl ze stejné soutěže (ECC 2018) medaili bronzovou, podílel se na zisku bronzové medaile na MS 2021 v soutěži trojic,, stal se vicemistrem Evropy (ME 2022) a je také držitelem stříbra z World Games 2022. Čerstvě v roce 2023 přivezl bronzovou medaili z ME ze soutěže All Events, kde ho napodobil i náš další mladý reprezentant, Lukáš Jelínek, který na tomto ME získal bronz v soutěži Masters.  Na tyto úspěchy navázal Lukáš vítězstvím na turnaji European Bowling Tour ve Wittelsheimu v nejvyšší Gold kategorii. A stejný rok nás potěšila trojice Ondra Trojek, Zdeněk Minář a Jaroslav Lorenc, která zopakovala bronzový úspěch v soutěži trojic na Mistrovství světa 2023 v Kuvajtu. Rok 2024 začal opět úspěšně, na ME juniorů v Helsinkách získali chlapci v týmové soutěží stříbrné medaile, když podlehli jen švedskému výběru a za sebiu nechali i favorizovaný domácí tým. Na stejném šampionátu získala naše děvčata z pražského JKM Bowling  další stříbro v soutěži dvojic díky Emě Iwazawa a Zuzce Kvasničkové. Z Finska tak vezeme dvě medaile!

A JAK SE VŮBEC Z KUŽELEK STAL BOWLING?

V roce 1841 byl v Connecticutu vydán zákon, který kuželky zařadil mezi zakázané hazardní hry. Protože zákon hovořil o hře s devíti kuželkami, hráči ho obešli přidáním jedné kuželky navíc. Dále se upravil jejich rozměr a rozestavení, pozměnily se též průměr a hmotnost koule, na dráhu se položily parkety a hra se přejmenovala na „BOWLING“.

 

Protože se jako časté výmluvy prohrávajících objevovaly stížnosti na špatnou údržbu venkovních bowlingových drah, začali vlivní průmysloví magnáti instalovat bowlingové dráhy do krytých budov. Nejprve tyto herny sloužily pro potěšení svých majitelů, avšak postupně se otevřely veřejnosti, čímž se zvýšila popularita celé hry. V některých amerických státech (například New York, Ohio nebo Illinois) se na přelomu 18. a 19. století stal bowling převládajícím sportem.

 

Mezi jednotlivými americkými státy ovšem nebyly rozměry bowlingových koulí či kuželek totožné. Proto se restauratér Joe Thum rozhodl pro jejich standardizaci a zároveň vytvořil i americkou reprezentaci, jejíž hráči se rekrutovali z různých bowlingových klubů. V září 1895 vznikl v newyorské Beethoven Hall „Americký bowlingový kongres“ (v originále American Bowling Congress), který téhož roku vydal první pravidla bowlingu (dnes se tato organizace jmenuje USBC).

Ženy začaly bowling hrát později (až ve druhé polovině 19. století) a v roce 1917 (dle některých zdrojů již 1916) v St. Louis založily ženský mezinárodní kongres, protože v té době již existující „Americký bowlingový kongres“ totiž sdružoval pouze muže. Předseda ženského kongresu Dennis Sweeney vyzval nejlepší hráčky ženské ligy k uspořádání bowlingového turnaje a následnému založení „Ženského národního bowlingového kongresu“ (v originále Women’s National Bowling Congress).

 

TAK NECHCETE SE PŘIDAT K NÁM A VYZKOUŠET SPORTOVNÍ BOWLING TAKÉ?

 

Začni sledovat aktuální dění ve světě sportovního bowlingu na webu a sociálních sítích České bowlingové asociace:

WWW.CZECHBOWLING.CZ

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page